MENU

MEMUR SENDİKALARININ ÜYELİK - İSTİFA İŞLEMLERİ E DEVLET ÜZERİNDEN HİZMETE ALINACAK MI ?

18-Dec-20

Genç Büro - Sen Genel Başkanı Ferhat ÖZBENGİ, memur sendikalarının üyelik ve istifa işlemlerinin e-devlet uygulaması üzerinden yapabilmesini talep ettiklerini söyledi.

Genç Büro - Sen Genel Başkanı ÖZBENGİ, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında çalışan memurların uzun zamandır talebi olan e devlet platformundan sendika istifa üyelik işlemleri yeni bir düzenleme ile hayata geçiriliyor müjdesini, 5 Temmuz 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat OKTAY, tarafından memur kesimini ilgilendiren sendika işlemlerinin yakın zamanda e devlet üzerinden yapılabileceği söyledi. Üzerinden 5 ay geçmesine rağmen herhangi bir adım atılmamıştır.

Şu an ki uygulamaya göre memur sendika üyelik, istifa vb gibi işlemleri fiziki olarak yapabilmektedir. E- devlet platformuna yeni çalışmanın entegre edilmesiyle birlikte artık tüm süreçler e devlet üzerinden yürütülebilecektir.  

“E-devlet uygulamasının önemi, dünyanın mücadele ettiği korona virüs salgınına karşı Devletimizin aldığı önlemler göz önüne alındığında, sendika üyelik ve çekilme işlemlerinin yüz yüze yapılması, insan sağlığı açısından yüksek risk taşımaktadır.

Kamu görevlileri sendikalarının faaliyetlerini tıpkı, 6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nda olduğu gibi e-Devlet kapısı üzerinden yürütülmesi için gerekli mevzuat değişikliğinin yapılması talebimizdir."